FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Jak wygląda wycena w lombardzie?

W tego rodzaju punktach określenie wartości zastawionego przedmiotu nie wymaga umowy. Oferowana usługa jest również zupełnie darmowa. Podpisanie dokumentów pożyczkowych pod zastaw obowiązuje dopiero wtedy, kiedy klient zgadza się na oferowaną kwotę. Wysokość kwoty skupionej rzeczy uzależniona jest od jakości oraz wartości początkowej przedmiotu. Profesjonalnej wyceny zawsze dokonuje pracownik, który ocenia przyniesione przez klienta dobro pod kątem finansowym i fizycznym.

2. Co można sprzedać w lombardzie?

Mogą to być typowe sprzęty RTV, AGD, pierścionki, laptopy, zegarki, monety, antyki, sprzęty sportowe i dzieła sztuki. Do mniej popularnych przedmiotów pożyczek pod zastaw zaliczamy telefony, tablety oraz telewizory. Jednym słowem sprzedać można wszystko, co jest legalne i pozostawia po sobie jakąś wartość. Przyniesiony do punktu sprzęt musi być sprawny. Jeśli skupowane monety i inne metale czy urządzenia są uszkodzone, to pracownik ma prawo odmówić sprzedaży lub w przypadku sprzętów zaproponować naprawę na koszt klienta.

3. Kto korzysta z lombardu?

Tego typu punkty cenią sobie przede wszystkim osoby, które nie lubią zbędnych formalności, oprocentowania bankowego i innych kwestii związanych z braniem pożyczek pod zastaw. W większości skupów obsługa jest uprzejma i zawsze chętna do pomocy, a to powoduje, że jest to po prostu bardziej komfortowe miejsce. Plusem jest również możliwość bezproblemowego targowania się, nawet za sprzęt, który ciężko dostać lub który normalnie sprzedalibyśmy po niekorzystnej cenie – co dla wielu jest ostatnią deską ratunku.

4. Kiedy lombard może sprzedać zastaw?

Przedmiot tracimy dopiero wtedy, gdy po określonym terminie nie uda się spłacić klientowi zobowiązania. Większość skupów udziela pożyczek krótkoterminowych – średnio trwają mniej więcej miesiąc. Należy pamiętać, że dokładny termin spłaty powinien być określony w umowie. Na ten czas punkt nie może sprzedać rzeczy, bo to klient jest jej prawowitym właścicielem. W przypadku brania pożyczki pod zastaw i jednoczesnym upłynięciu terminu spłaty właścicielem wystawionego przedmiotu staje się druga strona.

5. Czy można zwrócić zakupiony towar w lombardzie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – tak. Jeśli klient pragnie oddać produkt pod zastaw do punktu, to musi zgłosić się z nim bezpośrednio do lombardu. Na dodatek należy okazać pracownikowi dowód zakupu w formie paragonu. Jeśli zwrot zostanie rozpatrzony pozytywnie, to klient może liczyć na przelew kwoty w ciągu dwóch tygodni. W przypadku dokonania transakcji przez Internet właściciel powinien odesłać nabytą rzecz. A jeśli towar uległ awarii lub uszkodzeniu, to punkt skupu również powinien przyjąć reklamację.

6. Czy kupowanie w lombardzie jest bezpieczne?

Oczywiście. Legalne punkty handlowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Większość właścicieli udziela nie tylko gwarancji, ale dba również o kompleksowe wyposażenie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wszystko po to, aby zapewnić klientom bezpieczeństwo przy zaciąganiu pożyczek pod zastaw – nie brakuje kamer, pancernych szyb oraz odpowiednio przeszkolonej obsługi. Przykładem może być lombard w Warszawie. Jeśli jednak mamy podejrzenia co do samego punktu, to warto podpytać właściciela lub pracowników o pochodzenia towarów.

7. Jaki procent pobiera lombard?

Wszystko zależy od samego punktu handlowego. Przy czym większość miejsc udziela pożyczki w granicach 30 maksymalnie 70% wartości przedmiotu. Jeśli zatem klient obliczyć, że za pierścionek dostanie 1000 zł, to w najlepszym przypadku dostanie za niego 700 zł. Często udzielane są również rabaty oraz prowizje za terminowe spłacenie skupionego zastawu. Jeśli zatem zależy nam na szybkiej pożyczce, to tego typu miejsce wydaje się bardzo korzystne. Pamiętajmy, że zawsze można się potargować.

8. Ile razy można przedłużyć umowę w lombardzie?

Standardowa umowa dot. pożyczki zawierana jest na czas do 30 dni kalendarzowych. Jeśli klient tego wymaga, to istnieje możliwość wielokrotnego jej przedłużenia po wcześniejszej spłacie poprzedniego zastawu. Wszystko jednak zależy od wartości rzeczy i samego skupu – w najgorszym przypadku za chęć wydłużenia umowy wydamy 50-100 zł. Chyba że mówimy o czymś o w miarę stałej cenie, np. wartościowych monetach i złocie. Niezbędne informacje zawsze znajdziemy w regulaminie firmy lub kontaktując się z punktem handlowym.

9. Ile trzeba mieć lat, żeby sprzedać coś w lombardzie?

Spisywać umowę i dokonywać transakcji mogą w tego typu punktach handlu jedynie osoby, które ukończyły 18 lat. Osoby małoletnie, które potrzebują pożyczki pod zastaw, mogą przyjść z prawnym opiekunem lub inną osobą dorosłą. Jeśli klient nie przekroczył wieku dorosłego i przyjdzie sam, to pracownik bądź właściciel może odmówić obsługi. Zaleca się, aby w takim sytuacjach klient szukał innych metod pozyskania finansów lub pozbycia się starych rzeczy na własną rękę.

10. Czy w lombardzie trzeba mieć dowód?

W sprzedaży wartościowych rzeczy (np. skupu monet, złota, kosztowności) i zawieraniu umowy dot. udzielonej pożyczki niezbędny może okazać się dowód tożsamości. To podstawowy dokument, który powinien honorować każdy legalny skup. W przypadku braku posiadania przy sobie dowodu okazać można inny dokument potwierdzający tożsamość. Osoby niepełnoletnie mogą dokonywać transakcji jedynie w obecności dorosłych. W przypadku odmówienia okazania dokumentu pracownik może odrzucić proces udzielenia pożyczki pod zastaw.